KELTAS „BALTIJA“ TAPO MENO KŪRINIU ANT VANDENS
Ketverius metus sostinėje vykęs gatvės meno festivalis „EDIT Vilnius Street Art“ šiemet persikėlė į pajūrį ir pristato pagrindinį šių metų akcentą. Iš Pietų Afrikos Respublikos kilęs menininkas Ricky Lee Gordon ant kelto „Baltija“ sukūrė tapybišką meno darbą, inspiruotą pasakos „Eglė Žalčių karalienė“.
Ricky Lee Gordon savo tapyboje tyrinėja vandenį – tai jam svarbiausia ir įdomiausia tema. Būtent dėl to festivalio kuratorės jį pakvietė į Klaipėdą ir pasiūlė išpiešti pagrindinį objektą – keltą „Baltija“, kuris yra neatsiejamas Klaipėdos simbolis, sujungiantis du krantus per Kuršių marias.
Menininkas dalinosi įspūdžiais, kad tai pirmasis jo pieštas laivas ir kolkas sudėtingiausias projektas. Įpratusiam tapyti vandens pagrindo dažais, čia Ricky Lee teko išradinėti naują darbo su cheminiais jūriniais dažais techniką, kurie yra ypač sunkiai maišomi. Be to, sudėtingos buvo ir oro sąlygos. Los Andžele reziduojantis Ricky Lee teigė pirmąkart gyvenime matęs sniegą ir dirbęs tokiame šaltyje ir drėgmėje.
Šis neeilinis meno projektas buvo malonus iššūkis ne vien menininkui, bet ir visam AB „Smiltynės perkėla“ kolektyvui. „Idėja atnaujinti bendrovės keltus buvo svarstyta ne kartą, todėl, gavę kurybinės grupės pasiūlymą be papildomų kaštų vieną turimų keltų papuošti originaliu piešiniu, net nesudvejojome. Kadangi keltas „Batija“ buvo ruošiamas planiniam dokinam remontui, idėja jį paversti meno kūriniu ant vandens buvo labai laiku ir vietoje“, – sakė AB „Smiltynės perkėla“ generalinis direktorius Darius Butvydas.
„Esame du krantus per Kuršių marias sujungianti bendrovė, todėl menininko pasiūlytas piešinys savo jūrine tematika pasirodė ypač atspindintis Klaipėdos miesto bei mūsų bendrovės specifiką. Tai buvo dar viena priežastis, palengvinusi apsisprendimą sudalyvauti siūlomame projekte. Tikimės, kad kol kas vienintelis šalyje mobilus meno kūrinys ant vandens taps ryškiu vietinių ir užsienio turistų traukos objektu Klaipėdoje“, – įspūdžiais apie dalyvavimą projekte dalinosi D. Butvydas.
Festivalio „EDIT Klaipėda Street Art“ atidarymas vyks gegužės 20 d., 19 – 22 val. Smiltynės jachtklube. Čia bus pristatyta architektų SPRIK instaliacija „Baseinas“, bus stebimas Laivų paradas, kuriame pirmąkart viešai pasirodys išpieštas keltas „Baltija“. Renginio metu gros DJ Daina Dubauskaitė, veiks kavinė ir kitos pramogos. Į šį renginį tiesiai iš Šiaurinio rago visus norinčius 18.40 val. kels specialus kelto „Nida“ reisas. 22.00 val. laivas iš Smiltynės jachtklubo grįš atgal į Šiaurinį ragą.
Iš viso festivalio „EDIT Klaipėda Street Art“ metu bus sukurti 6 viešojo meno darbai. Anot festivalio kuratorių Gabijos Grušaitės ir Ūlos Ambrasaitės, sudarant programą, buvo siekta akcentuoti Klaipėdos kaip uostamiesčio specifiką, tad pasirinkti menininkai ir objektai vienaip ar kitaip mėgina ją interpretuoti. Jūrinius motyvus savo darbuose naudojantis menininkas iš Romos Tellas kurs piešinį ant sovietmečiu statytos sporto salės Pilies g. Menininkas Seikon iš artimo Klaipėdai uostamiesčio – Gdansko – vizualiai pakeis Parodų rūmų (Klaipėdos kultūros komunikacijų centro) fasadą, o Klaipėdietis menininkas ABran imsis išpiešti visą namą Liepų g.
Kiekvienais metais festivalis siekia pristatyti netradicinių ir netikėtų gatvės meno darbų. Todėl šiemet gegužės pabaigoje į Klaipėdą atvyks italų menininkas Fra Biancoshock, kuris garsėja netikėtomis instaliacijomis ir intervencijomis urbanistinėje erdvėje. Fra kuria įvietintą meną, norėdamas išprovokuoti dialogą ar atkreipti dėmesį į susiklosčiusias socialines ar geopolitines sąlygas. Prieš atvykdamas menininkas pasidomėjo Klaipėdos istorija bei šiandieninėmis realijomis.
Festivalis „EDIT Klaipėda Street Art“ yra „Klaipėda – Lietuvos kutlūros sostinė“ dalis. Festivalį rengia leidykla LAPAS ir VšĮ „Project Day By Day“.