ENERGETINĖ NEPRIKLAUSOMYBĖ UŽTIKRINAMA DRUSKININKUOSE

KN (AB „Klaipėdos nafta“), naftos ir suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalų operatorė, pernai spalį pradėjo bandomąją eksploataciją SGD paskirstymo stoties – dar vieną energetinį nepriklausomumą Lietuvoje užtikrinančio objekto, per kurį tiekiamos gamtinės dujos pasiekia ir visiškai aprūpina Druskininkų miestą. Kartu su SGD tiekėju UAB „Lietuvos dujų tiekimas“ bei elektros ir dujų skirstymo bendrove „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) sukurta gamtinių dujų tiekimo grandinė panaikino šio kurortinio miesto energetinę atskirtį.

Gamtinėmis dujomis nebe per vamzdyną iš Baltarusijos, kuris iki šiol buvo vienintelis kelias Druskininkams gauti gamtinių dujų, o per SGD išdujinimo stotelę, atvežant SGD autocisternomis iš Klaipėdos, miestas visiškai aprūpinamas nuo praėjusių metų gruodžio.

Vien per pirmąjį mėnesį (nuo 2017 m. gruodžio 1 d. iki 2018 m. sausio 1 d.) SGD, kurios, būdamos šaltos ir skystos dujinamos ir paverčiamos įprasto, dujinio būvio specialioje dujinimo stotelėje, Druskininkams patiekta  20.442 m3 arba 214 tūkst. MWh gamtinių dujų. Per pirmąjį šių metų ketvirtį planuojama patiekti apie 660 tūkst. MWh gamtinių dujų.

Šiuo metu Druskininkuose veikia laikinoji SGD stotelė, kuri pirmą kartą užpildyta pernai gruodžio 1 d. Nuolatinė Druskininkų stotelė turi būti įrengta ir pradėti veikti 2018 m. spalio mėn. Tai pat SGD tiekiamos ir Druskininkų šildymo reikmėms, tuo rūpinasi miesto šilumos tiekėjai, eksploatuojantys nuosavą SGD išdujinimo stotelę.

„Nuo 2014 m., kai pradėjo veikti SGD terminalas Klaipėdoje, Lietuvoje pradėjo formuotis iš esmės kitoks požiūris į energetinius resursus, kad šie yra įgyjami rinkos kainomis, kad tiekimas vykdomas ir nėra grėsmių jam nutrūkti dėl politinių priežasčių ar monopolinio tiekėjo keliamų sąlygų. Šiandien galime konstatuoti, kad esame pilnaverčiai globalios SGD rinkos dalyviai, kurie, kaip ir bet kurios kitos nepriklausomos valstybės piliečiai, turi teisę į energetinį saugumą. Dujos į Lietuvą jau atgabentos iš keturių valstybių. Kartu su SGD tiekėjais džiaugiamės, jog ir Druskininkai tapo šio energetinio saugumo dalimi“, – sako Mindaugas Jusius, KN generalinis direktorius.

„Šis Druskininkų įtraukimas į Lietuvos gamtinių dujų sistemą ir aprūpinimas dujomis iš Lietuvos iš mūsų grupės pareikalavo skirtingų kompetencijų. Prijungėme laikinąją SGD išdujinimo stotelę, šiemet pastatysime stacionarią, sukūrėme efektyvią ir konkurencingą mažos apimties SGD tiekimo sausuma logistikos grandinę. Matome SGD kaip vieną iš mūsų veiklos vystymo krypčių, nes dėl išaugusių naftos kainų SGD tampa itin patrauklia alternatyva nuo dujotiekio nutolusiems pramonės objektams ir gyvenvietėms apsirūpinti energija. SGD tiekimas Druskininkams tapo pirmuoju projektu, kurį sėkmingai, kaip infrastruktūros operatorius ir tiekėjai, įgyvendiname. O Druskininkų gyventojai gali atsikvėpti, naudotis konkurencijos vaisiais ir mokėti adekvačią kainą už gamtines dujas“, – teigia „Lietuvos energijos“ valdybos narys, gamybos ir paslaugų direktorius Dominykas Tučkus.